ПРИМИЈЕНИТИ ИСКУСТВА МАЂАРСКЕ У ПРИВРЕДИ И БАЊСКОМ ТУРИЗМУ
Развој привреде, пољопривреде и бањско-здравственог туризма, уз осврт на искуства Мађарске приликом приступања Европској Унији, биле су основне теме састанка којем су данас у Градској управи, поред градоначелника Бијељине Миће Мићића, присуствовали амбасадор Мађарске у БиХ Кристијан Поша, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске Борис Пашалић и министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара БиХ Сташа Кошарац.
- Када смо говорили о пољопривреди, амбасадор Поша нам је представио искуства Мађарске у производњи сјемена и заштити здраве хране, по чему је ова држава један од водећих у ЕУ. Током разговора о привреди, упознали смо господина Поша са пословно-индустријским зонама које смо изградили у Бијељини. Фирма мађарског капитала „Ките“ ДОО, која се бави заступништвом и продајом различитих врста пољопривредне механизације отпочела је своје пословање управо у Семберији. Такође, било је ријечи о братимљењу Бијељине и неког од мађарских градова сличних карактеристика, тако да можемо очекивати ближу сарадњу у будућности – најавио је Мићић.
Учесници састанка су након Градске куће посјетили сједиште компаније „Ките“ ДОО и том приликом разговарали са руководством фирме, а затим су обишли туристички комплекс Бање Дворови.
- Разговарали смо o туризму, односно потенцијалима Бање Дворови која је годинама била носилац туристичке понуде нашег града. Влада РС и Град Бијељина су одлучни да нађу рјешење за ову здравствену установу. Циљ је да Бања оживи, смјештајни капацитети потпуно искористе и људи додатно запосле, односно, да се Дворовима врати стари сјај, без обзира на својину Бање – нагласио је Градоначелник.
Министар Кошарац најавио је након данашње посјете Бијељини да ће у области аграрне политике Републике Српске и Федерације БиХ бити коришћено искуство и добра пракса Мађарске.
- Као што је Мађарска важна у ЕУ када је у питању аграрна политика и пољопривреда, тако је и Семберија важна у Републици Српској и БиХ и у том контексту смо одржали овај састанак са циљем да искористимо знање земаља које су прошле приступање ЕУ и да радимо на томе да домаћа пољопривреда може бити сектор за будућност - истакао је Министар спољне трговине и економских односа БиХ.
Он је након обиласка Бање Дворови и састанка са руководством ове установе, најавио да ће и у области развоја домаћег туризма бити кориштена искуства, знање и добра пракса Мађарске као лидера у бањско-здравственом туризму.
Амбасадор Поша је упознао саговорнике о корацима које је Мађарска предузела када је била у ситуацији као БиХ, односно, када је била на путу ка чланству у ЕУ.
- Бијељина географски заузима веома важан положај, на јужном дијелу Панонског басена и има исте изазове које су имали мађарски градови када су били у ситуацији у којој се данас БиХ налази. Мађарска је прешла веома дуг и тежак пут док своју пољопривреду није подигла на задовољавајући ниво. Због тога сам министре и градоначелника савјетовао шта је потребно урадити да би пољопривреда била не само профитабилна, већ и разлог за останак становништва на овим просторима. Потребно је да људи који не живе у главном граду имају исте могућности у инфраструктури, образовању и другим сегментима као становници престоница – закључио је Пош.
Када је ријеч о здравственом туризму, који је у Мађарској веома важан сегмент привреде, Амбасадор је истакао да он има значајног удјела у друштвеном бруто производу Мађарске.
- Ми смо имали велики пројекат 1990. године, који је трајао три године, када смо обновили око сто бања. Данас имамо доста туриста, што омогућава локалном становништву да живи од те привредне гране и не мисли о напуштању домова. Што се тиче компаније коју смо данас посјетили, а чија матица је у Мађарској, она је добар показатељ добрих односа наших земаља, који се може надограђивати. Битно је да нема користи само једна страна, већ да корист буде обострана – закључио је Поша.
Милорад Зекић, директор Бање Дворови, је искористио посјету амбасадора Поша, министра Кошарца и градоначелника Мићића, да их информише у каквом стању се налази Бања, какве резултате постиже и са каквим изазовима се суочава ова установа.
- Настојаћемо да у наредном периоду тражимо права рјешења за развој бањског туризма на простору Бијељине и Семберије, имајући у виду, прије свега, да Бања Дворови заиста има фантастичне резултате када је у питању бањско лијечење – оцијенио је Зекић.