Official web site of
City Bijeljina

Пашалић и Мићић: настављају се пројекти заштите од поплава и наводњавања



Изградња система за наводњавање пољопривредног земљишта биће настављена између Доњег Црњелова и Батковића, а у наредном периоду почеће и чишћење каналске мреже према Броцу и Трњацима, најављено је након данашњег састанка градоначелника Бијељине Миће Мићић и министра пољопривреде, шумарства и водопривреде Бориса Пашалића одржаном у Бијељини. На састанку су, између осталих, учествовали и директор „Вода Српске“ Мирослав Миловановић и директор Јединице за координацију пољопривредних пројеката Стефан Митровић.
- Након реконструкције свих канала, добићемо каналску мрежу која ће бити у функцији наводњавања, али и одводњавања. Поред тога, канал Дашница има и своју естетску димензију у дијелу који пролази кроз урбано подручје, а данас ће бити постављена и јавна расвјета дуж уређеног приобаља. Количина воде у кориту канала ће бити контролисана реконструисаним уставама и ограничена до осам кубних метара, односно до нивоа који неће утицати на подземне воде и тако угрожавати подруме, док ће вишак воде ићи Мајевичким ободним каналом - појаснио је Мићић.
Од 2014. године, Влада РС и Град Бијељина су уложили десетине милиона конвертибилних марака у заштиту Семберије од поплава.
- Савски насип је завршен, приводи се крају регулација ​корита ​ријеке Јање и реконструкција каналске мреже, а преостао је да се уради Дрински насип. Пројекат насипа је завршен, дио имовинских односа ријешен, ​док ће ​прва дионица бити ​грађена ​од ушћа ријеке Јање до водозахвата у канал Дашница и градиће се даље према Сави. Влада је уложила значајна средства у обалоутврде, што је предуслов изградње насипа. Када се изгради насип дуж Дрине, Семберија ће у наредних 50 година бити сигурна од поплава. Повећан је проток воде у свим обновљеним каналима и коритима ријека за 50 одсто. На примјер, кроз корито Јање, ​прије реконструкције, протицало је 170 кубика воде у секунди, а сада је могућ проток до 300 кубика у секунди – нагласио је Мићић.


Након уређења канала Дашница, пројекта вриједног скоро 5 милиона КМ, у наредном периоду ће бити завршен Мајевички ободни канал, као и канал Глоговац, а радови су процијењени на шест милиона КМ.
- У наредној години у потпуности ћемо уредити и повеза​т​и тај хидромелиорациони канал чиме се стичу услови не само за заштиту од поплава већ и за наводњавање – истакао је министар Пашалић.
Он је подсјетио да је прије годину дана најављена изградња система за наводњавање у Батковићу и Црњелову, а сада се тај пројекат приводи крају.
- Наредне године изградња система за наводњавање почиње у Којчиновцу и очекујемо да до 2022. године пројекат реализујемо на 2000 хектара. Крајњи циљ је да се 11.000 хектара семберских ораница нађе под системом за наводњавање – најавио је Пашалић.
Од пољопривредних тема, Министар и Градоначелник су сагледали ефекте мјера које су предузете у овој области од избијања пандемије изазване вирусом корона.
 - До 1. новембра Влада је интервентно откупила око 4.700 бикова и око 10.000, чиме смо растеретили производњу. Мада је 15 откупљивача је откупило стоку од око 250 произвођача, проблем нисмо ријешили у потпуности, али и даље ћемо радити на томе. У току је и интервентни откуп поврћа, који ће трајати до 1. децембра. Влада плаћа 10 фенинга по килограму поврћа и до данас је откупљено 12.000 тона,  а до краја мјесеца ће бити откупљено још 8.000 тона. За сав интервентни откуп издвојено је ко 5 милиона КМ – истакао је министар Пашалић.
Након састанка у Градској управи, Пашалић и Мићић су обишли водо​-​уставу у Јањи, на којој је у току реконструкција. Након радова на овој устави поново ће бити пуштена вода кроз канал Дашница.